Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

En çok merak edilen ve sorulan sorulan soruları burada cevaplamaya çalıştık. Sorulara tıkladığınızda hemen altında cevap ve açıklamayı görebileceksiniz. Aklınıza takılan herhangi bir konuda lütfen iletişime geçmekte teretdüt etmeyin.


Vajina Sağlığı Hakkında Genel Sorular

Sıcak iklimin daha fazla vajinal şikayete neden olması mümkün mü?
Prensip olarak evet. Özellikle mantar enfeksiyonları tropik iklimlerde daha sık görülür. Mantar nemli ve sıcak ortamda gelişir.
Kendi kendine teşhis; bir mantar enfeksiyonum veya başka bir enfeksiyonum olduğunu kendi kendime nasıl anlayabilirim?

Bilinmesi gerekenler!
Kandida (mantar) sadece %25 oranında vajinal şikayetlerin, %30 oranında vajinal akıntının nedenini oluşturmakta olup aksi halde net bir sebep bulunamamaktadır (atipik vajinit)
Semptomlarınız hakkında bazı sorular:

 • Rahatsızlıklarınızın içten (vajina içinde) veya dıştan mı (dudaklar veya vajina girişi) olduğundan emin olun.
  Dıştaki rahatsızlıklar çoğunlukla içtekilerle karıştırılır. Dıştaki rahatsızların nedeni, örneğin çamaşır deterjanı alerjisi, tahriş veya iç çamaşırının malzemesi olabilmektedir. Bununla birlikte, psoriasis veya Liken planus gibi dermatolojik şartlar da ortaya çıkabilir.
 • Kaşıntı, yanma, acı var mı?
  Bu semptomların nedeni çoğunlukla bakteriler veya mantarlardır fakat aynı zamanda, cinsel birleşme, tampon kullanımı gibi faktörlerin neden olduğu "fiziksel" zarar ve iritasyonlar da olabilmektedir. Sonuncusu "atipik vajinit" olarak adlandırılan sınıfa girmektedir.
 • Aşırı akıntınız var mı?
  Eğer evet ise, kaygan veya ufalanır şekilde mi?
  Ufalanan, beyaz bir akıntı bir mantar enfeksiyonunu gösterirken kaygan bir akıntı başka bir mikrobiyal sorunu veya bir tahrişi göstermektedir.
  Ayrıca, mantar enfeksiyonu çoğunlukla adet döneminin ikinci yarısında ortaya çıkmaktadır.
 • Anormal bir koku var mı?
  Eğer varsa, bakteriyel vaginosis (vajinal akıntı) denilen mikrobiyal bir rahatsızlık vardır.
  Akıntı genelde fazla fakat kaygındır.

Hakkınızda bazı sorular:
a) Kaç yaşındasınız ve hala adet görüyor musunuz ya da menopozda mısınız?
Mantar enfeksiyonları küçük çocuklarda veya menopoz sonrası kadınlarda, hormon replasman tedavisi görmüyorlarsa, nadiren görülür. Menopoz hormonal değişiklikleri beraberinde getirir ve bunlar mantar enfeksiyonları riskini artırmaz. Mikrobiyal bir rahatsızlığa işaret eden kötü kokulu ve kaygan bir akıntı olup olmadığına bakın. Eğer yoksa, şikayetinizin başka bir nedeni vardır.

b) Örneğin cinsel birleşme sonrasında semptomlar tekrar ortaya çıkıyor mu?
Cinsel birleşme, özellikle iyi kayganlık sağlanamadığında mukoza dokularının iritasyonuna neden olabilir. Cinsel birleşme aynı zamanda vajinanın ekolojisini bozabilir ve kötü kokuya neden olabilir.

c) Halen adet görüyorsanız adet sonrası ne zaman şikayetleriniz oluyor?
Mantarlar çoğunlukla adet döneminin ikinci yarısında ortaya çıkar, mikrobiyal dengesizlik ise ilk yarısında.

d) Alerjileriniz var mı?
Evet ise, nedenlerinden kaçınmak için önlem alın. Bağışıklık sisteminizi çökertirler ve vajinal de dahil olmak üzere sizi her çeşit enfeksiyona karşı savunmaz bırakırlar.

Genital bölge rahatsızlarını önlemek için ipuçları

Oldukça yaygın olan fakat çok da can sıkıcı olabilen birkaç genital bölge rahatsızlığı vardır. Genital bölge rahatsızlarını önlemek için, genital bölge temizliğine önem verilmelidir.

 

Kişisel bakımınız için bazı genel tavsiyeler:

 • Sadece ılık su ile yıkayın, normal sabun kullanmayın. Eczaneden genital bölge temizliği için bazı özel ürünler de satın alabilirsiniz.
 • Bölgeyi dar ve sıkı pantolonlar, dar iç çamaşırları vb ile kapatmayın. Tercihen pamuklu iç çamaşırları giyin. Külotunuzla uyumayın.
 • Parfüm, gıda vb. muhtemel alerjileriniz olup olmadığını kontrol edin. Bunlar aynı zamanda genital bölge şikayetlerinde de etkilidir.
 • Bağırsaktan gelen bakterilerin vajinaya girmemesine dikkat edin; temizliğinizi önden arkaya doğru yapın.
 • Banyo lifi bakteri toplar ve çoğaltır. Temiz bir lif kullanın.
 • Başkaları tarafından kullanılan havlulara, umumi tuvaletlerdeki damlacıklara, umumi jakuzi vb'ye vajinal temastan kaçının.
 • Anormal bir akıntı veya koku fark ettiğinizde vajinanın gereken durumuna geri dönmesini sağlamak için Multi-Gyn
 • ActiGel uygulayın, bu ürün istenmeyen mikro organizmalara karşı doğal bir koruma sağlar.
 • Tamponları ve pedleri çok düzenli bir şekilde değiştirin.
 • Tam olarak uyarıldığınızda cinsel ilişkiye girin, "kuru" olarak değil, aksi halde dokuların tahriş olmasına neden olabilir. Vajinal kuruluğu gidermek ve doğal nemi sağlamak için Multi-Gyn LiquiGel kullanın.
 • Sık sık mantar enfeksiyonu şikayetiniz oluyorsa, şekersiz bir beslenme yardımcı olabilecektir. Partnerinizin de bir re-enfeksiyon kaynağı olabileceğini aklınızda bulundurun, öyle ki anti-kandida ilaçları her ikiniz için de gerekli olabilir. Tedavi ve önleme için haftada bir ya da iki kez FloraPlus uygulayın.
 • Sık sık kötü kokulu akıntı şikayetiniz oluyorsa, vajina içi temizliği için bir vajina şampuanı (Multi-Gyn Douche gibi) kullanarak vajinayı yıkayabilir ve cinsel ilişki sonrasında meni kalıntılarında olduğu gibi istenmeyen bakterilerin ürediği bir ortamı engelleyebilirsiniz. Vajinal duş sonrasında mutlaka Multi-Gyn ActiGel veya FloraPlus kullanın.
 • Vücut direncinizi artırmak için yeterince dinlenin.

Anormal Akıntı

Çok fazla akıntım var ve bu canımı sıkıyor
Öncelikle şunu söylemek gerekir ki akıntı, vajinal mukoza dokularının normal dökülmesi ve dışarı atılmasıdır. Akıntı miktarı her kadına göre değişir ve her kadın kendisinde bulunan akıntı miktarını kabullenmeyi öğrenmelidir. Ancak bu miktar arttığında buna "fazla akıntı" denilebilir. Anormal miktarda akıntının çoğunlukla farklı bir yoğunluğu veya farklı bir kokusu vardır. Hiç biri yoksa, ilişki veya tamponlar da dahil başka nesnelerin sokulması gibi bazı fiziksel eylemlerin veya sert şampuanlar, parfümlü losyonlar vb. gibi bazı kimyasal kaynakların neden olduğu bir iritasyon veya enflamasyonuz olabilir. 2 veya 3 gün su ile nazikçe yıkayıp temizleyin ve Multi-Gyn ActiGel kullanın.
Akıntım farklı gözüküyor; parça parça ve beyazımsı
Bu değişim genellikle bir mantar enfeksiyonuna işarettir. Çoğunlukla kaşıntı da vardır. Genelde mantar enfeksiyonu adet döneminin ikinci yarısında başlar. Mantardan kurtulmak için vajinanın içini duşla sadece su veya Multi-Gyn Douching Tabletleri kullanarak yıkayın ve sonrasında direkt olarak FloraPlus uygulayın.
Akıntım farklı kokuyor; kötü kokulu
Bu koku değişikliği her zaman vajina florasındaki bir denge bozulmasının işaretidir. Bazı kadınlar buna son derece meyillidir ve vajinal floranın normal haline geri dönmesi için sürekli dikkat etmek zorundadır. Hijyen önemlidir fakat doğru hijyen çok fazla hijyen ile çok az hijyen arasındaki bir dengeden ibarettir. Her gün sabun veya duş jeli ile yıkamayın, su ve temiz bir lif ya da bez ile veya duşun altında elinizle yıkayın. Kötü kokuya neden olan bakteriler asitliğe karşı oldukça hassastır. Asitliği düzenlemek ve laktobasillerin çoğalmasını sağlamak için vajinaya içten ve dıştan FloraPlus uygulayın.

Şikayetler; Vajina İçinde Kaşıntı, Yanma, Acı

Cinsel ilişkinin ertesi günü sıklıkla vajinamda kaşıntı oluyor
Bu kaşıntının nedeni çoğunlukla uygun pH'da ve meniden gelen besinlerde üremeye başlayan istenmeyen Bacterial vaginosis (BV) bakterilerinin çoğalmasıdır. Beraberinde kötü, balıkımsı bir koku gelir. Vajinayı duşta yıkayıp Multi-Gyn ActiGel uygulayın. Eğer bu kötü koku yoksa, cinsel birleşmenin kendisinin ve bazen de kondom malzemesinin neden olduğu bir iritasyonu göz önünde bulundurabilirsiniz. MultiGyn ActiGel kaşıntıyı durduracaktır.
Sık sık vajina kaşıntısından şikayetçiyim
Kaşıntı en çok rastlanılan şikayetlerden bir tanesidir. Pek çok kadın hemen bir mantar enfeksiyonu (pamukçuk) olduğunu düşünür ve eczaneden bir mantarkıran almaya koşturur. Bununla birlikte Kandida (mantar) sadece %25 oranında vajinal şikayetlerin, %30 oranında vajinal akıntının nedenini oluşturmakta olup aksi halde net bir sebep bulunamamaktadır (atipik vajinit). Kendi kendinize teşhis edebilir (yukarıda belirtildiği şekilde) ve uygun bir tedbir alabilirsiniz. Pek durumda Multi-Gyn ActiGel veya FloraPlus ile tedavi sadece iyileştirmekle kalmıyor aynı zamanda tekrar eden kaşıntının nedenlerini de önlüyor.
Vajinamdaki kaşıntı, yanma ve acı sebebiyle doktoruma gittim. Mantara karşı bir şeyler verdi fakat işe yaramıyor
Ne yazık ki bu tür şikayetlerin ciddi şekilde ele alınmaması ve mesela nasıl ve ne zaman olduğu konusunda sorular sorarak, vajina pH'ını ölçerek, mikroskop altında inceleyerek bir teşhiste bulunmak için hiçbir çaba gösterilmemesi çok sık rastlanılan bir durum. Bir ilaç işe yaramadığında, bu durum sadece doğru ilaç seçilmemesi değil aynı zamanda doğru teşhiste de bulunulmaması anlamına geliyor. Çok fazla aşırı ilaç kullanımının tehlikesi sadece para kaybı değil aynı zamanda antibiyotikler ve mantar önleyicilerle aşırı ilaç tedavisinin aynı zamanda dirence yol açmasıdır. Kendi kendinize de teşhis edebilirsiniz (yukarıya bakınız) Multi-Gyn ActiGel veya FloraPlus çok iyi bir birinci basamak tedavisidir. Bu BioClin ürünleri birkaç gün içersinde işe yaramadığında ilaç tedavisine ihtiyacınız olduğundan emin olabilirsiniz.

Mantar Enfeksiyonlar: Kandida Hakkında Sorular

Bir doktor mantar problemleri durumunda östrojen verebilir mi?
Evet, bu mümkün olabilir zira östrojen, hücrelerde güçlü glikojen depolanmasını tetikleyen hormon olan progesteronun etkisine karşı koyar.
Tekrar eden mantar enfeksiyonlarından şikayetçiyim ve mantar önleyici ilaçlar çok az işe yarıyor

Size sorulacak ilk soru şudur: mantar enfeksiyonu nasıl teşhis edildi? Bir smear veya kültürle mi yoksa sadece sizin vajinal şikayetleriniz olduğunu söylemenizle mi? Hiç mantar enfeksiyonunuzun olmaması bile muhtemeldir. Mantar önleyici ilaç ancak iyi bir teşhis sonucunda verilmelidir fakat ne yazık ki durum her zaman böyle değildir. Vajinal asitliğin (pH) bir pH bandı ile ölçülmesi ne arandığını gösterebilir. 5'ten yüksek bir pH söz konusu ise bacterial vaginosis (vajinal akıntı), Trikomonas veya diğer zararlı organizmalar aranır.

 

Çok fazla tekrar eden mantar enfeksiyonları durumunda, ağızdan, Sporanox gibi güçlü bir ilaç almaya başlamanız gereklidir. Partneriniz de bu tedavide size katılmalıdır. Tekrar eden kandidiyaziste partnerinizin de tedaviye katılması şarttır; vakaların %15'inde bunun kaynağı partnerdir.

 

Bununla birlikte kandidanın daha fazla kontrol edilmesi ve önlenmesi için FloraPlus mükemmel bir çözümdür. Laktobasillerin çoğalmasına güçlü bir şekilde katkıda bulunur ve kandidayı uzak tutar.

Beslenme ve mantar enfeksiyonu arasında bir ilişki var mı?
Cevap evettir. Mantar hücrelerdeki şeker (glikojen) ile beslenir. Hücrelerdeki şeker miktarı gerçekten de beslenmeden etkilenir. Mantar enfeksiyonlarında veya buna yatkınlık durumlarında (bir mantar enfeksiyonu Kandida enfeksiyonu ile aynıdır) şeker içeriği düşük - ve süt ürünlerinden oluşan bir beslenme tavsiye edilir.
Neden adet dönemimin ikinci yarısında vajinal şikayetlerim, özellikle de mantar enfeksiyonlarım çok fazla oluyor?
Bunun nedeni adet döneminin ikinci yarısında progesteronun hormon dengesi üzerinde hakim olmasıdır. Progesteron hücrelerde şeker depolanmasına (glikojen) neden olur ve bu glikojen de mantarın gelişimi için ihtiyaç duyduğu şeydir. Bu yüzden Kandida (mantar) ararken, adet döneminin ikinci yarısında bir yaş preparasyon veya kültür yapılmasını isteriz, zira bunu tespit etmenin en iyi zamanıdır.

Kötü Koku; Bacterial Vaginosis (Vajinal Akıntı) Hakkında Sorular

Vajinamda kötü bir koku olduğunu düşünüyorum: Ne yapabilirim?
"Kötü koku" çok kişiseldir; bazı kadınlar, temelde herkesin kendine özgü bir kokusu olduğunu kabul etmeyerek kötü ve normal arasında ayırım yapmakta güçlük çekerler. Gerçekten kötü olan koku - ki kadının normal kokusundan farklı olduğundan ve hoş olmadığından emin olduğu bir kokudan bahsediyoruz - daima BV ile ilgilidir. Duş uygulanmasını ve ardından direkt olarak Multi-Gyn ActiGel kullanılmasını tavsiye ediyoruz.
Vajinamda çoğunlukla kötü bir koku var: Bunu nasıl önleyebilirim?
Bazı kadınlarda vajinal floranın sağlığı çok sık bozulmaya meyillidir. Bozulmanın nedeni çoğunlukla anal bölgeden bulaşan bakterilerdir. Bu yüzden doğru hijyen bunu önlemenin bir yoludur. Doğru hijyen çok fazla hijyen ile çok az hijyen arasındaki dengedir. Her gün sabunla veya duş jelleri ile yıkamayın, su ve temiz bir lif ya da bezle veya duşun altında ellerinizle yıkayın. Kötü kokuya neden olan bakteriler asitliğe karşı oldukça hassastır. Asitliği düzenlemek ve laktobasillerin çoğalmasını sağlamak için vajinaya içten ve dıştan FloraPlus uygulayın. Eğer kaşıntı ve acı da varsa Multi-Gyn ActiGel en iyi seçenek olacaktır.
Kötü kokulu akıntısı olan kadınlar için sabunla yıkama kötü müdür?
Evet, çünkü sabun alkalin olduğundan durumu kötüleştirir. Bölgenin temizliği için sadece su ile yıkamak yeterlidir fakat piyasada özel sabunlar ve yıkama emülsiyonları da mevcuttur. Multi-Gyn Femiwash mükemmel bir üründür çünkü Alyuvar Lizis Testi ile kanıtlandığı üzere çok çok güvenlidir. Bu testte bir ürünün toksisitesi alyuvar hücrelerinin öldürülmesi ile araştırılır. Vajinanın asitliğinin örneğin, yapışkan asitli bir jel olarak, korumaya sağlayacak Multi-Gyn ActiGel ile artırılması önemlidir. Koruma için ve sağlıklı bir flora için FloraPlus'ın düzenli kullanımı kötü kokuyu tedavi edecek ve önleyecektir.

Gebelik ve Vajina Sağlığı

Gebe kalmak istediğim zaman ilişki sonrasında duş uygulayabilir miyim?

Gebe kalmak istediğinizde cinsel ilişkiden sonraki 6 saat içinde duş uygulamamanızı tavsiye ediyoruz. Bu (muhtemelen) bazı sperm hücrelerine ekstra bir şans verecektir. Duşu ertelemek gerçekten de yararlı mıdır? Bu konuda çok az şey bilinmektedir.

 

Bununla birlikte, sperm, serviksin yumuşak mukus kitlesinden tam da fertilite (döllenme) zamanında girdiğinden döllenmenin oldukça hızlı gerçekleştiği bilinmektedir. Ve bu doğru zaman çok kısadır, sadece birkaç saat. Eğer ilişki sonrasında kötü koku oluşumuna meyilli iseniz duş için birkaç gün beklemeniz kesinlikle gerekli değildir.

Hamileyim ve kandida (mantar) enfeksiyonlarım var. Ne yapmalıyım?
Doktorunuza görünmelisiniz ve doktorunuz gebelik sırasında kullanılabilecek bir kandida önleyici ilaç seçecektir. Kaşıntı gibi semptomlara karşı Multi-Gyn ActiGel kullanabilirsiniz. Multi-Gyn gebelik sırasında kesinlikle güvenlidir.
Hamileyim. Vajina sağlığım için neler yapmalıyım?

En önemlisi Bacterial vaginosis (BV) adı verilen durumu önlemektir. Bu durum, vajinal florada laktobasillerin yerini basillerin aldığı ve "balık kokusu" olarak bilinen kokuya neden olan denge bozulmasıdır. Bu bakteriler aynı zamanda prematüre doğum ile de ilgilidir. Vajinal hijyene dikkat edin; her gün sabunla veya duş jelleri ile yıkamayın, su ve temiz bir lif ya da bezle veya duşun altında ellerinizle yıkayın.

 

Gebelik sırasında BV'yi önlemek için D Vitamini takviyesinin yapılması yararlı görünmektedir. Bir mantar enfeksiyonu da istemezsiniz. Hamilelikte mantar BV kadar tehlikeli değildir fakat bebeğe geçebilir ve bu da ağzında pamukçuğa neden olabilir.

 

Bu durumları önlemek ve vajinayı sağlıklı tutmak için düzenli olarak FloraPlus kullanın.

Gebe kalmak istiyorum. İlişki öncesinde Multi-Gyn kullanabilir miyim?
Tuzlu sperm sıvısının, Multi-Gyn ActiGel'in asitliği üzerindeki nötrleştirici etkisini araştırmadık. Bu yüzden, eğer gebe kalmak istiyorsanız, ilişki öncesinde veya hemen sonrasında ActiGel'i kullanmamanızı tavsiye ederiz. Sperm hücresi, döllenme anında uterusa hızla girdiğinden jel, ilişkiden 6 saat kadar sonra güvenli bir şekilde uygulanabilir. Sperm, ilişkiden hemen sonraki 2-3 dakika içersinde fallop tüplerine ulaşabilmektedir.
Gebe kalmaya çalışırken Multi-Gyn Vajinal Duş Jelini kullanmak güvenli midir?

Döllenme anında rahim ağzı sperm hücrelerinin girişini kolaylaştırır. Spermin, boşalma sonrasında çok hızlı bir şekilde rahme girdiği bilinmektedir. Tipik olarak %50'den fazlası hareketli iken %25'den fazlası da bir yönde zorla hareket eder. Bunların da bir yumurtayı başarılı bir şekilde döllemek için en iyi şansa sahip spermler olduğu düşünülmektedir.
Sperm, ilişkiden hemen sonraki 2-3 dakika içersinde fallop tüplerine ulaşabilmektedir.

 

İlişki sonrasında tam döllenme anında uygulanacak duşun gebeliği önleme ihtimali çok azdır. Bununla birlikte döllenme ve rahim ağzı mukus kütlesinin yumuşama anı cinsel ilişkiden birkaç saat sonra da olabilir. Sperm vajina içersinde bir süre canlı kalabilmektedir (bunlar daha güçlü fakat daha yavaş olan dişi spermlerdir) ve böylelikle ilişkiden hemen sonra uygulanacak bir duş gerçekten de gebeliği engelleyebilecektir.

Multi-Gyn ActiGel gebelik ve laktasyon (emzirme) sırasında güvenli midir?
Evet, tamamen güvenlidir. Ayrıca ilgili ürünler olan FloraPlus ve LiquiGel de bu durumlar esnasında tamamen güvenli bir şekilde kullanılabilir.
Vajinanın pH'ı (asitliği) ile gebe kalma arasında bir ilişki var mı?
Evet. Ovülasyon (yumurtlama) sırasında vajina döllenme için en iyi pH değerine sahiptir. Sperm asitliği sevmez ve vajina o anda çok asidik olmaz. Eğer gebe kalma ile ilgili sorunlar varsa, vajinayı alkalin sabun ile yıkayarak daha az asitli hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Gebe kalmak için bir diğer ipucu da, ovülasyon zamanında ilişkiden en az bir saat önce karbonatlı bir duş uygulamaktır. Bu, vajinayı alkalin hale getirir ki bu da sperm için idealdir. Solüsyonu bir yemek kaşığı karbonatı bir fincan ılık su içersinde karıştırarak hazırlayabilir ve ilişkiden en az bir saat önce vajinal duş yapabilirsiniz.

STD (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar)

Cinsel ilişki dışında başka kaynaklardan STD kapabilir miyim?
Evet. kapabilirsiniz. Başkalarının kullandığı havlulardan, umumi tuvaletlerden, jakuzilerden ve genital organların nemle temas ettiği diğer kaynaklardan.
Multi-Gyn ActiGel'in HPV'den korunmaya etkisi nedir?
Hollanda'da yapılan son araştırmalara göre HPV enfeksiyonları ile Bacterial vaginosis (BV) (istenmeyen kokoid flora) arasında bir ilişki bulunmaktadır. Multi-Gyn ActiGel vajinanın ekolojisini düzeltir ve bu yüzden HPV enfeksiyonunu önleyebilir. HPV gibi STD'yi önlemek için ilişki sonrasında duş ve ActiGel uygulamasını birlikte yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Cinsel İlişki, Şikayetler ve Riskler

İlişki sonrasında kötü kokum oluyor.
"Kötü ekolojik onarım" olarak adlandırılan bir sorunla karşı karşıyasınız. Semen alkalindir ve meninin protein zengini artıklarında istenmeyen bakterilerin üremesine yol açarak vajinal ekolojiyi bozar. Uygulanacak yöntem, sonrasında duş uygulamak (12 saat içinde) ve duş sonrasında Multi-Gyn ActiGel ve 8 saat kadar sonra tekrar ActiGel uygulamaktır.
Cinsel ilişki sonrasında sık sık mesane enfeksiyonu yaşıyorum. Nedeni nedir ve ne yapabilirim?
Muhtemelen (korunmasız) cinsel ilişki vajinal bakterilerin dengesini bozmaktadır ve kokoid bakterilerin aşırı üremesine yol açmaktadır. Bunlar idrar yoluna ve mesaneye kadar ulaşabilmekte ve bir mesane enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Cinsel ilişki sonrasında idrara çıkmak tavsiye edilebilir. Ayrıca ilişki sonrasında duş uygulamak ve FloraPlus sürmek de tavsiye edilir. Bu ürün laktobasillerin üremesini güçlü bir şekilde teşvik eder ve vajinal asitliği geri kazandırır. Ayrıca, idrara çıkarken mesanenin tam olarak boşalmasına da dikkat edilmelidir.
Korunmasız ilişki sonrasında batma şeklinde bir acı duyuyorum fakat kondom kullanırken bu olmuyor.
Muhtemelen meniye karşı alerjiniz var. Bu da akut bir acı ve yanma reaksiyonuna neden olur. Jinekologunuza danışın çünkü bu durum çocuk isteğinize de engel olabilir.
Cinsel ilişki çok ağrılı.

Bir nedeni vajinal kuruluk olabilir. Çoğunlukla menopoz sonrasında, hormonal değişikliklerin sonucunda vajinal kuruluk ortaya çıkabilir. Fakat aynı zamanda yeterince uyarılmama ve bu suretle de yeterince kayganlık sağlanamaması da bir neden olabilir.

 

Mutlaka yeterince kayganlık sağlandığından emin olun, eğer doğal şekilde gerçekleşmiyorsa o zaman LiquiGel gibi iyi bir kayganlaştırıcı ve nemlendirici ile bunu sağlayabilirsiniz.

 

Çok ağrılı bir durum da vulvodynia (ağrılı vulva)'dır. Sabit bir enfeksiyondur ve kolay iyileşmez. Bu çoğunlukla psiko-cinsel kaynaklıdır ve psikolojik yardım gerekir. Bu arada Multi-Gyn ActiGel'in olumlu etkileri olabilmektedir.

Cinsel ilişki sonrasında neden sık sık kötü kokulu akıntım oluyor?
Sperm vajinanın asitliğini sevmez. Bu yüzden meni, bu asitliği nötralize etmek üzere daha tuzludur. Ne yazık ki bu ortam, kötü koku ve kaşıntıya neden olan kötü bakteriler için uygundur. Bu vajinal flora bozulmasına yatkın olduğunuzda (korunmasız) ilişki sonrasında duş uygulamanızı ve uygun vajinal asitliği geri kazandırmak ve yararlı laktobasillerin tekrar çoğalması için uygun bir ortam oluşturmak üzere Multi-Gyn ActiGel kullanmanızı tavsiye ederiz.

Menopozla İlgili Sorular; Vajinal Kuruluk

Menopoz sonrası vajinal kuruluk şikayetim var. Ne yapabilirim?
Vajinal atrofi - vajinal dokuların incelmesi - çoğunlukla menopoz sonrası kadınlarda şikayetlere neden olmaktadır çünkü mukus dokuları daha az dökülür = daha az nemlenme olur = vajinal kuruluk. Bartolin bezlerinin lubrikasyonu devam eder fakat ancak cinsel olarak uyarıldığında aktiftir. Cinsel olarak aktif olmak atrofi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu açıdan mastürbasyon da önerilir. Dokuların kalınlığını bir miktar da olsa eski haline döndürmenin en etkili yolu bir östrojen (estriol) kreminin topikal uygulamasıdır. Bu, vajinanın mukus dokularının kalınlaşması açısından topikal bir etkiye sahiptir fakat HRT (hormon replasman tedavisi)'nin yan etkilerine sahip değildir. Bir nemlendiricinin / kayganlaştırıcının, örneğin Multi-Gyn LiquiGel - topikal uygulaması kuruluğun ve rahatsızlığın giderilmesinde yardımcı olmaktadır.
Menopoz sonrasındayım. Vajinanın doğal biyolojisini eski haline geri getirmek veya geri kazanmaya yardımcı olmak için ne yapabilirim?
Multi-Gyn ActiGel vajinal ortamı asitli hale getirebilmekte ve kokoid (BV) florasını uzak tutabilmektedir. İncelen mukus dokularında yeterince hücre şekeri (laktobasil besini) bulunmadığından menopoz sonrası kadınlarda laktobasil popülasyonunu geri kazandıramaz. Multi-Gyn FloraPlus'da bulunan prebiyotikler, laktobasillerin üremesini destekleyen ve böylece vajinanın doğal florasını geri kazandırmaya yardımcı olan besin unsurlarıdır.
Halen adet gördüğüm zamanlarda böyle bir sorun hiç yaşamamama rağmen menopoz sonrasında kötü kokulu akıntımın olması normal mi?
Cevap evet'tir. Menopoz sonrasında, glikojen açısından zengin vajinal hücreler daha azdır ya da hiç yoktur, daha az ya da hiç laktobasil bulunmaz ve laktobasillerin laktik asit üretimi daha azdır ya da hiç yoktur. Bu da kokoidlerin aşırı çoğalmasına yol açabilmektedir. Kötü kokuya neden olan kokoid bakterilerini nötralize etmek ve vajinal asitliği iyileştirmek ve bu bakterilerin kolonileşmesini engellemek (kokoid bakteriler asitli bir ortamda gelişemezler) için Multi-Gyn ActiGel'in uygulanması iyi bir çözüm olmaktadır.

Vajinal Bölge, Dudaklar; Egzama, Genital Siğiller, Psoriazis vb.

Multi-Gyn ActiGel genital siğillere karşı etkili midir?
Genital siğillerin nedeni virüstür ve çok bulaşıcıdır. Multi-Gyn'in bir çare olduğunu söylemeyeceğiz, çünkü bu konuda klinik bir araştırma gerçekleştirmedik. Yalnız, denemeğe değer olduğundan normal tedavi uygulamaya gönülsüz olan kadınlarda bazı iyi sonuçlar elde edildiğini belirtebiliriz. Tavsiye edilen usul şudur: 2 ay süreyle, iki günde bir duş, her gün en az 3 kez Multi-Gyn ActiGel uygulama. Virüsün geçmesini önlemek için partnerin de ürünü kullanması gerekmektedir.
Dudaklar çok kuru, kaşıntılı hatta acıyor.
Liken skleroz veya psoriazis gibi dermatolojik bir durum olması muhtemeldir. Bir dermatoloji uzmanına gözükmeniz gereklidir ve muhtemelen kortikosteroidler verilecektir. Multi-Gyn ActiGel, kortikolarla birlikte oldukça uygun bir yardımcı ilaçtır.
Vulvar vestibulitim var. Multi-Gyn yardımcı olabilir mi?

Vulvar vestibulit vulvanın (dudaklar) ve vajina girişinin (vestibulum) bir enflamasyonudur. Bir enflamasyonun nedenine dair bir teşhis vermez. Örneğin gastrit = mide enflamasyonu ve nedeni kötü besinlerden bakterilere, poliplere vb kadar her çeşit şey olabilmektedir.

 

Multi-Gyn ActiGel enflamatuar proseslere karşı koymaya yardımcı olabilmektedir. Bakteriler olduğunda Multi-Gyn zararlı olanları etkisiz hale getirecektir. Dikkat: Enflamasyonun doku hasarı sebebiyle ürünün asitliği, rahatlatıcı etki göstermeden önce bir dakika süre ile batma/yanma hissetmenize neden olacaktır. Bununla birlikte daha acı veren veya nahoş tıbbi tedaviler vardır.

Vajinal bölgede psoriazisim var. Multi-Gyn işe yarayabilir mi?

Psoriazis tedavi edilemez, sadece semptomları hafifletilebilir ve bakteriyel ve mantar enfeksiyonları gibi yan etkiler tedavi edilebilir. Bu mikrobiyal enfeksiyonlar, tüm egzema ve psoriazis için tipik olan bozulmuş cilt bariyeri fonksiyonunun sonucudur. Bir diğer faktör de, aynı zamanda stres gibi psikolojik faktörlerle ilgili olan kolay bozulan bağışıklık sistemidir.

 

Multi-Gyn ActiGel konusuna gelince: Kesinlikle denemeye değerdir. Psoriazisin enflamatuar etkilerini azaltmak için en sık olarak kortikosteroidler reçete edilmektedir. Yan etkileri ise dokuları inceltmesidir. Multi-Gyn bu etkiyi yok eder ve iyi bir yardımcı tedavidir. Mikrobiyal enfeksiyonları uzak tutacak ve topikal immun cevabını iyileştirecektir.
Asidik olan bu ürün, hassas dokularda kısa bir süre yanma yapacaktır.

 

Psoriazis'in tek tedavisi olarak bir şans verilmelidir; 3-4 hafta, deri değiştirme süresi. Bazı olumlu sonuçlar duyduk fakat, bununla ilgili çalışmalar yapmadan psoriazis'e iyi geldiğini kesin olarak söyleyemeyiz. Multi-Gyn ActiGel'i en az günde iki kez uygulayın. Ayrıca, derinin bariyer fonksiyonunu iyileştirmek için bir yağ (mutfaklarımızda bulunan ayçiçeği yağı mükemmel bir yağdır) ile bir arada kullanmanızı tavsiye ederiz. Sürekli deri dökülmesi ve ciltte yağ olmaması ve derinin bozulan bariyer fonksiyonu psoriazis'teki tüm sorunlardır.


Vajinal Hijyen, Duş

Ne kadar sık duş uygulamalıyım?
(Korunmasız) cinsel ilişki sonrasında 6 saat içinde ve ayda en az 2 kez rutin olarak. Adet sırasında değil fakat adet sonrasında.
Duşun tehlikeli olduğunu ve PID'a neden olabileceğini duydum.

Serviks (rahim boynu) bir mukus kütlesi ile kapalıdır ve uterusu (rahim) steril tutmak için bakterilere karşı güçlü bir bariyer oluşturur. Bu bariyeri dağıtmak için çok fazla basınç gereklidir ve bir vajinal duş ve kesinlikle de Multi-Gyn uygulaması, tüm gücünüzle sıksanız bile bu basıncı oluşturamaz.

 

Duş konusunda gerçekten de olumsuz yayınlar mevcuttur fakat biz bunlara kuşkuyla bakıyoruz. Aksine, duş uygulamaları tavsiye edilen 25,000 kadında olumsuz etkilere rastlamadık. Bu yüzden başka faktörlerin olduğuna ve duş konusunda negatif raporlara yol açtıklarına inanıyoruz.

 

Klorheksidin ve betadin gibi, tüm bakterileri ve aynı zamanda yararlı laktobasilleri öldüren sert duş jelleri ile duş uygulamaya kesinlikle karşı olduğumuz da not edilmelidir (bu yaklaşım doktorunuz tarafından önerilmedikçe ve kontrol edilmedikçe).

 

Duş gerçekten de hatırı sayılır miktarda laktobasili de dışarı atacaktır. Bu yüzden doğru pH'ı sağlamak ve laktobasillerin (yeniden)çoğalmasını teşvik etmek için duş sonrası direkt olarak her zaman FloraPlus uygulanmasını tavsiye ediyoruz.

Vajinanın kendi kendisini temizleyen bir organ olduğunu öğrendim o zaman neden duş uygulamalıyım?
Prensipte bu doğru ve bir miktar akıntının olmasının nedeni de bu. Bununla birlikte foldların (forniksler), uterusun vajinaya bağlandığı yerin gerisinde ne kadar derinde olduğu kadının kendi anatomisine bağlıdır. Bu fornikslerde, vajina duvarının ölü hücreleri, mukus aynı zamanda sperm kalıntıları toplanabilir ve istenmeyen mikroorganizmaların üremesi için bir ortam yaratabilir. Sizin kendi anatominiz böyle ise bu forniksleri duş uygulamak suretiyle yıkayıp temizlemek akıllıca olur. (Bunu dişleriniz arasındaki boşluklarla karşılaştırın. Bazı insanlar sürekli diş ipi kullanmak zorunda kalırken diğerleri için bir diş fırçası yeterli olmaktadır)
Gebelik istenirken Multi-Gyn Vajinal Duş kullanmak güvenli midir?

Döllenme anında rahim ağzı sperm hücrelerinin girişine müsaade eder. Spermin, boşalma sonrasında uterusa çok hızlı bir şekilde girdiği bilinmektedir. Tipik olarak %50'den fazlası hareketli iken %25'den fazlası da bir yönde zorla hareket eder. Bunların da bir yumurtayı başarılı bir şekilde döllemek için en iyi şansa sahip spermler olduğu düşünülmektedir.
Sperm, ilişkiden hemen sonraki 2-3 dakika içersinde fallop tüplerine ulaşabilmektedir.

 

İlişki sonrasında tam döllenme anında uygulanacak duşun gebeliği önleme ihtimali çok azdır. Bununla birlikte döllenme ve rahim ağzı mukus kütlesinin yumuşama anı cinsel ilişkiden birkaç saat sonra da olabilir. Sperm vajina içersinde bir süre canlı kalabilmektedir (bunlar daha güçlü fakat daha yavaş olan dişi spermlerdir) ve böylelikle ilişkiden hemen sonra uygulanacak bir duş gerçekten de gebeliği engelleyebilecektir.


Adet Görmeyen Kızlar ve Vajinal Sorunlar

Kızım 5 yaşında. Vajinasında acı olmasından şikayetçi. Gerçekten de çok kızarık ve şişmiş görünüyor.

Küçük kızlarda vajina iritasyonunun veya enflamasyonunun birkaç nedeni olabilir. Dar ve sürtünme yapan iç çamaşırı ve diğer "mekanik" nedenleri düşündürür. Çamaşır makinenizde kullandığınız deterjana karşı alerji de bir diğer olasılıktır. Bölgede anormal bir koku fark ederseniz, nedenin Bacterial vaginosis olması muhtemeldir. Bu anormal flora genç kızlarda çok sık ortaya çıkar. Vajina dokuları henüz olgunlaşmamıştır ve tıpkı menopozdaki kadınlarda olduğu gibi atrofiktir. Bu durum kötü floranın, laktobasiller tarafından kontrol edilmemesinden kaynaklanır.

 

Bölgeyi su veya sulandırılmış sirke ile nazikçe yıkayın. Multi-Gyn ActiGel de vajinanın dışına ve - çok dikkatli bir şekilde - biraz da girişine uygulanabilir. Enflamasyon sebebiyle asitlik bir miktar yanma yapacaktır. Eğer bu yöntemi uygulamak mümkün değilse, birkaç damla esansiyel lavanta veya biberiye yağı ile birlikte bir miktar ayçiçeği yağı veya badem yağı kullanın.

 

Çamaşırını her gün değiştirin. Çocuğu çamaşırıyla uyutmayın.

Küçük kızım 3 yaşında. Geçenlerde külotunda gerçekten kötü bir koku vardı.
Henüz adet görmeyen küçük kızlar, menopoz sonrası kadınlardaki ile aynı vajina dokusuna sahiptirler. Özellikle östrojen ve progesteron olmak üzere, vajina dokularının sağlıklı durumundan sorumlu cinsiyet hormonlarını üretmezler. Bu doku, ince anlamına gelen "atrofik" olarak adlandırılır. Menopoz sonrası kadınlarda olduğu gibi, laktobasillerin beslenecekleri hücre şekeri, yani hücre glikojeni yoktur. Bu yüzden genç kızlarda, kendine özgü kötü kokusu ile beraber Backterial vaginosus adı verilen durum ortaya çıkmaktadır. Bölgeyi su veya sulandırılmış sirke ile yıkayın. Multi-Gyn ActiGel de vajinanın dışına ve - çok dikkatli bir şekilde - biraz da girişine uygulanabilir.

Multi-Gyn Ürünleri Hakkında Sorular

Multi-Gyn ürünleri, duş tabletleri, LiquiGel, FloraPlus veya ActiGel, oral seks durumunda güvenli midir?
Evet, Multi-Gyn ürünlerinin hiç biri toksik değildir.
Multi-Gyn ActiGel'i uzun süre kullanabilir miyim?
Evet, herhangi bir sorun yoktur. Hatta Multi-Gyn ActiGel'i uzun süre kullanmak çok daha iyidir.
Multi-Gyn ActiGel küçük çocuklarda kullanılabilir mi?
Multi-Gyn ActiGel çocuklar için de mükemmeldir. Sadece, asitlik sebebiyle biraz yakacağı konusunda uyarılmaları gerekir. Küçük çocuklarda menopoz sonrası kadınlarla aynı sorunlar olabilmektedir çünkü mukus dokuları (halen) atrofiktir. Bu yüzden, Kandida değil, Bacterial vaginosis'e özgü kötü koku ve kaşıntı gibi şikayetleri olabilmektedir.
Multi-Gyn ürünleri paraben gibi koruyucu madde içerir mi?
Hayır, Multi-Gyn ürünlerinin hiç biri koruyucu madde içermez.
Multi-Gyn ürünleri, duş tabletleri, LiquiGel, FloraPlus veya ActiGel'in hormonal gebelik önleyici ilaçlar üzerinde herhangi bir etkisi var mıdır?
Ürünler hormonlar üzerinde bir etkiye sahip olabilecek hormonlar veya bileşenler içermez.
Multi-Gyn hormon içerir mi?
Hayır, bileşenlerin hiç biri hormon içermediği gibi hormon uyarıcı bir etkiye de sahip değildir.
Ne kadar miktarda Multi-Gyn ActiGel kullanmalıyım?
Kullanılan Multi-Gyn ActiGel miktarı hususunda herhangi bir sınırlama yoktur; tamamen güvenli bir üründür. Bununla birlikte etkili olabilmesi için sadece fındık büyüklüğünde (2 cc) bir miktar gereklidir.
Multi-Gyn ActiGel içten mi dıştan mı uygulanır? Her bir ambalaj kaç uygulamalıktır?
Multi-Gyn ActiGel dıştan (dudaklar) ve küçük aplikatörü ile içten (vajina) uygulanabilmektedir. Vajina 7-8 cm uzunluğundadır. Bu yüzden bu aplikatör yapışkan jeli vajina içersine uygulamak için yeterli uzunluktadır, böylece jel mukus dokuları üzerinde yayılacaktır. Miktar 2 cc = bir fındık büyüklüğüdür. Tüpün içeriği 50 ml'dir.
Multi-Gyn LiquiGel, FloraPlus veya ActiGel kondomlar için güvenli midir?
Evet, ürünler bu amaçla test edilmiş olup tamamen güvenli oldukları kanıtlanmıştır.
Multi-Gyn ActiGel tüpün ağzı jelin vajina içersine yeterince girmesi için çok kısa değil mi?
Vajina, işaret parmağınızın uzunluğunda, yaklaşık 7-8 cm'lik düz bir tüptür. Multi-Gyn ActiGel'in başlığı 6 cm'dir ve bu da jelin gereken yere ulaşması için yeterlidir. Yapışkan jel kolayca yayılacaktır.
Multi-Gyn ActiGel yakıyor
Multi-Gyn ActiGel, vajinanın normal asitliği olan 4.1'lik bir asitliğe (pH) sahiptir. Bu yüzden, hassas doku üzerinde idrarın yaktığı kadar bir yanmaya/batmaya neden olacaktır. pH nötr bir ürün yapamayız çünkü Multi-Gyn, diğer özellikleri arasında, vajinal pH'ı düzeltmek/iyileştirmek için formüle edilmiştir.